Tre dog efter att ha blivit påkörda av tåg

Publicerad 17 januari 2015 kl 19.54

Inrikes. Tre personer omkom idag på förmiddagen efter att ha blivit påkörda av ett tåg i Trehörningsjö norr om Örnsköldsvik.

Dela artikeln

Enligt allehanda.se var de tre omkomna en mamma med två barn – asylsökare från Afghanistan som nyligen kommit till Sverige.

Tidningen skriver att kvinnan stod vid järnvägsövergången tillsammans med sina barn när ett godståg kom och körde på dem. Det är oklart hur eller varför olyckan inträffade då järnvägsövergången är bevakad med bommar och ljussignaler.

Lokföraren uppges ha blivit svårt chockad av händelsen och har ännu inte kunnat höras av polisen.


Nyheter från förstasidan

Försvarsmaktens Pride-satsning upprör

Krav på att deltagandet stoppas. "Bögar och kärringar hela högen, fy fan."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0