"Tyskland fortfarande ockuperat av USA"

Publicerad 15 juni 2015 kl 12.48

Utrikes. Att amerikanska spioner är på plats och bedriver massövervakning i Tyskland visar att landet fortfarande är ockuperat. Det menar Gert Polli, före detta chef för den österrikiska underrättelsetjänsten BVT.

Dela artikeln

Det är i en intervju med Deutsche Wirtschafts Nachrichten som Polli konstaterar att Tyskland uppenbarligen inte har återfått sin självständighet från USA efter 70 år.

– Tyskland var ett ockuperat land och de allierade underrättelstjänsternas aktivitet på tysk mark visar att så fortfarande är fallet, säger han.

Avslöjandet om att Barack Obama avlyssnat förbundskansler Angela Merkels privata mobiltelefon väckte under 2013 stora protester i Tyskland. Men trots att att information om den massiva övervakningen nådde ut till befolkningen och trots de starka reaktionerna från landets politiska ledning skedde i praktiken ingen förändring. Merkels krav på ett avtal mot spioneri "togs aldrig på allvar av amerikanerna", konstaterar den förre underrättelsechefen.

Enligt Gert Polli är den tyska politiken och den tyska ekonomin primära mål för USA:s spionverksamhet – men den tyska regeringen kan helt enkelt inte göra något åt saken.

– De tyska myndigheterna är inte tekniskt kapabla att skydda regeringen, ekonomin och samhället mot spionattacker. Exempelvis saknas fortfarande rättsligt gångbara bevis för avlyssningen av förbundskanslerns mobiltelefon, säger han till Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Vid sidan av NSA pekar Polli ut brittiska GCHQ som den viktigaste underrättelsetjänsten som är verksam inom Tysklands gränser.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0