Ung man anhållen för mordförsök i Morgongåva

Publicerad 25 oktober 2015 kl 15.13

Inrikes. En 18-årig man sitter anhållen misstänkt för att ha utfört ett mordförsök i Morgongåva, Heby kommun, sent på lördagskvällen. Den frihetsberövade mannen är misstänkt för att ha stuckit en 36-årig man med ett vasst föremål i samband med en fest.
– Det har uppstått någon osämja och något bråk som sen har resulterat i den här händelsen, säger Christer Nordström vid Uppsalapolisen till Fria Tider.

Dela artikeln

Det var strax efter midnatt som Uppsalapolisen fick in ett larm om att en man skulle ligga utmed riksväg 72 som passerar genom Morgongåva. På platsen anträffades den 36-årige mannen som tillfogats skador med ett vasst föremål.

– Tillståndet för honom är allvarligt men jag kan inte gradera det, uppger Christer Nordström för Fria Tider.

Några hundra meter från platsen där mannen anträffades skadad ska det under kvällen ha varit en fest. Fem personer togs in till förhör varav en 18-åring senare anhölls efter beslut av jouråklagare. Enligt polisen rubriceras ärendet som försök till mord.

På direkt fråga så uppger polisen att inget stickvapen ännu är taget i beslag.

– Vi har inte hittat någonting, säger presstalesmannen.

Christer Nordström kan inte på detaljnivå gå in på utredningen utan konstaterar att vittnesuppgifterna behöver utredas vidare.

– Man har lämnat lite motstridiga uppgifter, uppger Christer Nordström.

Hur kommer ni fortsätta med utredningen?

– Det handlar om fortsatta förhör men också tekniska undersökningar som inte är avslutade, säger Christer Nordström.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0