Det sker just nu en kraftig ökning av covid-19 i Sverige och Stockholm. Så som många befarade att smittan skulle sprida sig i början av året, sprider den sig nu – till synes snabbt och enkelt.
Samtidigt ökar sjukvårdsbehovet och flera sjukhus i huvudstaden har gått upp i stabsläge.
Just nu handlar det om 34 patienter i intensivvård och 315 patienter vid geriatrik och akutsjukhus, skriver regionen i ett pressmeddelande.
Totalt antal patienter i Stockholm med covid-19 i behov av sjukhusvård är 349 stycken
Förra veckan testade 4.184 personer positivt för covid-19 i Stockholm. Det är 20 procent av alla testade.
– Den stora ökningen av antalet smittade med covid-19 som vi sett under ett antal veckor ger nu utslag i behovet av sjukhusvård. Vi ser idag en kraftig ökning av antalet patienter som blivit så sjuka med covid-19 att de behöver sjukhusvård. Ansträngningen för våra akutsjukhus är stor och Capio S:t Görans sjukhus, Danderyds sjukhus, Södersjukhuset och Södertälje sjukhus är nu samtliga i stabsläge för att kunna ta hand om alla patienter, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Björn Eriksson i ett uttalande.
– Vi bedömer läget som allvarligt och ökar samordningen inom Region Stockholm för att kunna fortsätta ligga steget före i vår planering så att sjukvårdskapaciteten ökar fortare än sjukvårdsbehovet.
Coronasmittan har ökat i landets samtliga regioner utom Jämtland-Härjedalen och många har skärpt sina restriktioner. I Stockholm är det snart två veckor sedan de nya råden infördes, men smittan har ännu inte minskat, enligt Ekot.
I takt med att sjukvårdsbehovet av patienter med covid-19 ökar skjuter sjukhusen nu återigen succesivt fram viss planerad vård.