Afghanamnestin

Över 5.200 – så många har hittills fått stanna enligt afghanamnestin

Publicerad 15 januari 2019 kl 14.39

Inrikes. Av de 11.745 invandrare som ansökte om uppehållstillstånd enligt den nya gymnasielagen har hittills drygt 5.200 personer fått bifall, meddelar Migrationsverket idag. Det innebär att den stora majoriteten tycks få stanna.

Dela artikeln

Det var mellan den 1 juli och 30 september 2018 som så kallade ensamkommande flyktingbarn fick ansöka om uppehållstillstånd för gymnasiestudier trots att de redan fått avslag på sin asylansökan.

11.745 personer, eller "ungdomar", som Migrationsverket kallar dem på sin hemsida, lämnade in en ansökan.

Hittills har 5.216 personer givits bifall och därmed fått stanna i Sverige. 2.449 har fått avslag.

Ännu ej avgjorda ärenden är 3.938 stycken.

De flesta fall har behandlats av Migrationsverket, andra av domstolar. De ansökningar som hanteras av domstolarna rör invandrare som överklagat Migrationsverkets asylbeslut.

– Den slutliga statistiken över hur många som fått bifall respektive avslag kommer att dröja. Domstolarna har många andra ärenden att avgöra, så det är förståeligt att de inte har kunnat pröva ansökningar i samma takt som vi, säger myndighetens Johanna Lindblad Ó Duinnín.

De som får bifall på sin ansökan tilldelas ett 13 månader långt uppehållstillstånd med möjlighet till ytterligare förlängning om de uppfyller villkoren och studerar på gymnasial nivå.


Nyheter från förstasidan

Trump stämmer medier för Epstein-uppgifter

Påstods ha ritat naken kvinna åt pedofilen – förnekar det bestämt. Nu drar presidenten Wall Street Journal och ägaren Rupert Murdoch inför rätta.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0