1.000 jobb på Scania hotade

Publicerad 1 juni 2020 kl 11.06

Inrikes. 1.000 jobb är nu hotade när lastbilstillverkaren Scania aviserar omfattande personalminskningar på grund av corona.

Dela artikeln

Det är lastbilsjätten Scania som nu planerar omfattande personalnedskärningar.

Detta till följd av coronakrisen, som enligt bolaget lett till ett "skarpt intäktstapp".

"Även om det för närvarande inte går att uppskatta hur länge och allvarligt krisen kommer att tynga Scanias affärsverksamhet så väntas efterfrågan på företagets produkter förbli lägre under lång tid. Därför planerar Scania att minska sin globala personalstyrka", skriver företaget i ett pressmeddelande.

– Coronakrisen medför att Scania tvingas till en lägre aktivitetsnivå som gör att vi nu uppskattar att vi har en övertalighet på 5.000 personer i den globala organisationen. Detta inkluderar en översyn av upp till 1.000 tjänstemannapositioner vid huvudkontoret i Södertälje, säger Scanias VD och koncernchef Henrik Henriksson.

– Vi bedömer att det kommer att dröja lång tid innan marknadsefterfrågan är tillbaka på samma nivåer som före coronakrisens utbrott och måste anpassa hela organisationen till den nya situationen redan under detta år. Det handlar om företagsövergripande åtgärder och varsel är inte uteslutet. Åtgärderna omfattar även delar av Scania som normalt inte påverkas av kortsiktiga förändringar i produktionsvolymen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0