16 skadade när järnvägsbro i Ludvika rasade

Publicerad 13 juli 2017 kl 15.47

Inrikes. En järnvägsbro har rasat i centrala Ludvika. Flera personer är allvarligt skadade, skriver polisen på sin hemsida. Landstinget Dalarna uppger att det är en allvarlig händelse.

Dela artikeln

Det var strax efter 14-tiden på torsdagen som polisen larmades om att en byggnadsställning i anslutning till en järnvägsbro i Ludvika centrum rasat.

16 personer har skadats i samband med raset, varav fem allvarligt, skriver SVT.

Ambulans, två helikoptrar, brandbil och flera polisbilar är på plats. Tågtrafiken påverkas också.

Ingen ska dock befinna sig under rasmassorna. Fyra ambulanser har kört från platsen.

Det handlar om kross-, klämskador och trauma, skriver Landstinget Dalarna i ett pressmeddelande.

Fyra har förts till Ludvika lasarett och en skadad har förts med helikopter till Universitetssjukhuset i Örebro. Övriga kommer att föras till Falu lasarett.

"Det klassas som en allvarlig händelse. Falu lasarett är satt i förstärkningsläge. Regional sjukvårdsledning är inkallad", skriver Landstinget.

Polisen har spärrat av området i väntan på teknisk undersökning.

– Vi hörde en kraftig smäll och reagerade på det och sprang ut och kollade vad som hänt. Men det känns tufft, många är oroliga. Det känns jobbigt, säger Malinda Andersson som jobbar i närheten till SVT.

Den aktuella bron revs i våras för att sedan byggas upp på nytt. Enligt SVT Dalarna är det ett fundamentrör som vikt sig under renoveringen som fått bron att rasa.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0