20-årig kvinna död på Roskildefestivalen

Publicerad 2 juli 2016 kl 13.24
Av Mattias Albinsson

Utrikes. En 20-årig kvinna avled natten till lördagen i sitt tält på Roskildefestivalen i Danmark, rapporterar Ekstrabladet.

Dela artikeln

En väninna till den 20-åriga kvinnan, som sov i samma tält, upptäckte strax efter klockan två på natten att 20-åringen drabbats av plötslig andnöd. Hon lyckades få ut sin kompis ur tältet och första hjälpen påbörjades.

20-åringen fördes till sjukhus för vård, men hennes liv gick inte att rädda. Det är ännu oklart varför kvinnan avled och hennes kropp ska nu genomgå en obduktion.

Polisen skriver i ett pressmeddelande att det inte finns något som tyder på att ett brott orsakat dödsfallet.

Den 20-åriga kvinnan var hemmahörande i Köpenhamn och hennes anhöriga har underrättats om dödsfallet. Polisen uppmanar trots det andra 20-åriga kvinnor på festivalen att höra av sig till sina anhöriga via SMS eller sociala medier om att de mår bra.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0