Foto: Harri Blomberg/CC-BY-SA

60 journalister varslas från Hallpressen

Publicerad 11 december 2012 kl 07.45

Inrikes.Uppsägningarna duggar tätt i mediabranschen och bara dagen efter att Mittmedia meddelade att 100 journalister kommer att sägas upp så kommer nästa varselvåg.

Gilla artikeln på Facebook

Det är mediakoncernen Hallpressen som kommer att säga upp 60 medarbetare och det är reportrar, annonsproducenter och redigerare som drabbas, rapporterar SVT. Exakt vilka arbetsplatser som kommer att dra ner kommer att avslöjas under dagen.

I Hallpressen ingår bland annat Jönköpingsposten och Värnamo Nyheter och ett antal andra lokaltidningar. Anledningen till varselvågen är flera år av förluster trots stark skattefinansiering.

– Upplagorna går ner och räckvidden minskar, sa Hallpressens före detta vd Roger Jonsson till dagensmedia.se tidigare i år när han avgick, angående kräftgången. Historiskt har vi kompenserat fallande upplagor med ökade priser, men det finns inte längre utrymme till det, konstaterade han.

Det är inte bara färre svenskar som väljer att prenumerera på tidningar utan även annonsörer ser sig om efter andra marknader att annonsera på, bland annat olika sajter Internet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0