Anhållna finanshöjdare åter på fri fot

Publicerad 26 januari 2017 kl 08.14

Ekonomi. På måndagen anhålls styrelseledamoten Lars Söderfjell och storägaren och tidigare vd Johan Carlström i biometribolaget Fingerprint Cards misstänkta för grovt marknadsmissbruk. Nu har de försatts på fri fot, enligt Ekobrottsmyndigheten.

Dela artikeln

De två finanshöjdarna har varit frihetsberövade med anledning av förundersökningen om grovt insiderbrott i Fingerprintaktien. De har under tisdagen försatts på fri fot.

"Utredningen kring detta kommer dock att fortsätta", skriver EBM på sin hemsida.

– Det är ingen ovanlig situation vi har att göra med så till vida att det ofta krävs ett frihetsberövande i inledningen av en utredning, därefter kan utredningen fortsätta med sedvanliga utredningsmetoder utan frihetsberövande, säger kammaråklagare Olof Kronlund.

Hur det kommer att gå i denna utredning är det för tidigt att säga. Misstanken avser grovt insiderbrott i det ena fallet och obehörigt röjande av insiderinformation i det andra fallet.

– Nu ska vi fortsätta inhämta uppgifter, analysera och värdera dem. Sedan får vi i vanlig ordning avgöra hur starka misstankarna är, vilka bevis som finns, och om ärendet skall läggas ned eller om det kommer att leda till åtal, det kan vi inte bedöma i nuläget, berättar Kronlund.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ryssland bygger nästan helt avfallsfritt kärnkraftverk

Återanvänder kärnbränslet.. Får svenska "framtidstekniken" att framstå som rena miljöboven.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0