Argentina nationaliserar oljebolag

Publicerad 17 april 2012 kl 20.06

Utrikes.Den argentinska vänsterpresidenten Cristina Fernandez de Kirchner har offentliggjort planer på att överta landets största oljebolag YPF. De spanska ägarna till bolaget uppges inte vara roade.

Gilla artikeln på Facebook

Presidentens uttalande kom under måndagen och framkallade genast en mängd varningar från en rad viktiga handelspartners.

"Det är en fientlig handling mot inte bara Repsol utan i förlängningen även spansk affärsverksamhet, säger den spanske industriministern Jose Manuel Soria, enligt Al Jazeera.

President de Kirchner menar själv att det inte rör sig om en nationalisering, utan kallar det "ett återtagande" av ett bolag som varit statskontrollerat sedan 1999.

YPF har under de senaste åren funnit stora mängder av värdefull skifferolja och naturgas.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Bannon: Kriget mot Iran blir MAGA-rörelsens undergång

Trumps första kampanjchef oroad.. "Vår koalition håller på att slås i bitar av kriget mot Iran".0 

Maersk stoppar all fartygstrafik till bombade Haifa

Iran bombade hamnen.. Nu ställer danska rederijätten in alla transporter.0 

Iran: Inga samtal förrän Israel slutar bomba

Beskedet.. "Israel försöker dra in andra länder och sprida elden."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0