Trippelmordet i Malmö
Arkivbild.

Automateld i centrala Malmö – minst fyra personer skadade

Publicerad 18 juni 2018 kl 21.18

Inrikes. Flera personer har skadats under en skottlossning i centrala Malmö på måndagskvällen. Enligt vittnesuppgifter handlar det om automateld.

Dela artikeln

Det var vid 20-tiden på måndagen som polisen larmades om skottlossning i centrala Malmö.

Polisen har upprättat en avspärrning på Drottninggatan av ett område som ligger nära Rättscentrum i Malmö.

Ambulanssjukvård skickades till brottsplatsen och det finns uppgifter om att någon person ska ha först till sjukhus med privat bil.

Minst fyra personer ska vara skadade men skadeläget är i nuläget oklart, enligt polisen.

"Kriminaltekniker är beställda till platsen. Ett omfattande förhörsarbete är påbörjat och polisen försöker få fram så mycket uppgifter som möjligt för att kunna komma vidare i utredningen", skriver polisen i sin händelserapport.

Enligt vittnesuppgifter handlar det om automateld, skriver SVT Skåne. Det finns även uppgifter om "stora hylsor" kvarlämnade på platsen.

Polisen rubricerar skjutningen som en så kallad särskild händelse.

– Det innebär att vi har fler verktyg att använda, fler resurser. Vi går in i stabsläge, säger Stephan Söderholm, presstalesperson på polisens ledningscentral, till SVT.

I nuläget finns ingen misstänkt.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0