Arkivbild.

Bil exploderade – utreds som mordförsök

Publicerad 29 december 2017 kl 17.21

Inrikes. En bil har exploderat vid Ramdalsskolan i Öxelösund på fredagen. En person skadades och fick brännskador på ryggen. Händelsen utreds som mordförsök.

Dela artikeln

Det var 11-tiden på fredagen som det inkom larm om brand i en bil vid Ramdalsskolan i Oxelösund.

Räddningstjänst, ambulans och polis skickades till platsen för utreda vad som hänt och vårda eventuellt skadade.

Utanför bilen anträffades en man med brännskador på ryggen, uppger polisen.

Han är förd till sjukhus för vård men ska vara vid medvetande och talför. Polisen har åkt till sjukhuset för att prata med mannen.

"Händelseförloppet är okänt men enligt vittnen skall det hörts en smäll vid eller kring bilen", skriver polisen på sin hemsida.

På fredagseftermiddagen skriver SVT Nyheter Sörmland att det handlar om en "explosion". Bilder på SN.se, där det också talas om att bilen "exploderade", visar en totalt övertänd bil.

Polisen har bland annat hållit förhör hålles med vittnen. Man har även spärrat av platsen och skickat dit tekniker.

Någon misstänkt förövare finns i nuläget inte.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen: Rickard Andersson tycks ha tvekat in i det sista

Tecknen på ambivalens före massmordet. "Ända fram till dagarna före gärningen ordnade han med sin livssituation."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0