Blodig bombvåg i Irak

Publicerad 30 september 2012 kl 18.52

Utrikes.I en serie bombdåd och skottlossningar under söndagen i Irak har minst 32 människor dödats, rapporterar Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Lokala sjukhus- och poliskällor uppger att det blodigaste attentatet skedde i Taji, två mil norr om Bagdad, där bomber i tre bilar detonerades separat och dödade elva människor och skadade 24, inklusive ett antal poliser. Explosionerna var så kraftiga att hela hus förstördes.

I Bagdad sprängde en självmordsbombare sig själv i en bombbil och två parkerade bilar med bomber i detonerades. Åtta människor inklusive en polisman dödades och elva skadades.

På andra håll i landet, i staden Kut, 15 mil sydöst om Bagdad, sprängde en självmordsbombare i en bil sig och dödade fyra poliser, uppger lokala källor. Även en buss med iranska shiitiska pilgrimer attackerades i byn Madaen, sydöst om Bagdad. Två förbipasserande dödades och tio skakades inklusive sju iranier.

Ingen grupp har tagit på sig dåden, men den sunnitiska terrororganisationen al-Qaidas lokala avdelning "Islamiska staten Irak" uppger att den påbörjat en offensiv mot shiitiska mål. Säkerhetsexperter säger att organisationen tar fördel av konflikten i Syrien, vilken ger al-Qaida en förevändning att söka mer ekonomiskt och materiellt stöd från sunnitiska regeringen, organisationer och stammar, skriver Reuters.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare