Mark Anthony Conditt.

Bombman sprängde sig själv – Donald Trump: "Fantastiskt jobbat!"

Publicerad 21 mars 2018 kl 16.08

Utrikes. En 23-årig man som tros ha legat bakom flera bombningar i Austin i Texas är död. Han begick självmord genom att spränga sig själv i luften när polisen skulle gripa honom under onsdagen, rapporterar Breitbart News.

Dela artikeln

Mannen, som identifierats som 23-årige Mark Anthony Conditt, tros vara skyldig till en rad olika bombattentat som sammanlagt dödat två och skadat minst fem andra.

Fem olika sprängningar har skett sedan den 2 mars, då allt började.

Men polisen kom snart 23-åringen på spåren och var redo att gripa honom. När polisen skulle slå till mot Conditt tidigt på onsdagsmorgonen satt den misstänkte i sin bil utanför ett hotell och när han upptäckte vad som var på väg att hända detonerade han en sprängladdning som dödade honom.

Ett par poliser som var på plats vid ingripandet kom undan med lättare skador.

Bombmannen hade under söndagen fångats av en övervakningsfilm när han lämnade in paket vid ett Fedex-kontor.

Polisen uppmanar boende i Austin att fortsätta vara på sin vakt eftersom det är oklart vad Conditt har ägnat sig åt det senaste dygnet. Det är möjligt att han kan ha placerat ut fler bomber.

Donald Trump kommenterar bombdramat på Twitter.

"Fantastiskt jobbat av polisen och alla inblandade!" skriver den amerikanske presidenten.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0