Bordellmamma åtalas i Uppsala

Publicerad 14 april 2016 kl 11.53

Inrikes. Massagesalongen i Uppsala drevs som bordell – nu åtalas en 43-årig thailändska för grovt koppleri. En yngre kvinna, även hon från Thailand, åtalas för medhjälp till brottet.

Dela artikeln

Verksamheten har bedrivits i två lokaler i centrala Uppsala där en av de anställda tillhandahållit sexuella tjänster mot betalning. Enligt åtalet ska omkring 2.441 tillfälliga sexuella förbindelser mot ersättning ha ägt rum mellan januari 2015 och mars 2016.

Brottet bedöms av åklagaren som grovt eftersom verksamheten bedrivits i större omfattning och enligt åtalet inneburit ett hänsynslöst utnyttjande av annan.

"Målsäganden har varit i en utsatt belägenhet eftersom målsäganden saknat annan bostad än verksamhetens lokal och endast haft den inkomst som målsäganden erhållit genom verksamheten, vilket är omständigheter som NN känt till och begagnat sig av", står det i åtalet.

Kvinnorna har suttit anhållna och häktade sedan i mars men förnekar brott. De två greps i samband med tillslag på flera platser i Uppland. Före tillslaget hade polisen haft spaning mot verksamhetsställena och även besökt lokalerna för att se om de skulle erbjudas att köpa sexuella tjänster.

– Genom det tillvägagångssättet kunde polisen säkra mycket information, som varit värdefull genom hela utredningen. Det skedde efter beslut av mig som åklagare och metoden har också godkänts av polismyndigheten, som jag har haft en god dialog med genom hela utredningen, säger en av åklagarna i ärendet, Tomas Eriksson vid Åklagarkammaren i Uppsala.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0