Brand på asylboende var olycka

Publicerad 4 maj 2017 kl 18.26

Inrikes. Branden på asylboendet vid Restad Gård i Vänersborg i februari i år var en olycks­händelse, skriver lokal­tidningen TTELA.

Dela artikeln

Sten-Rune Timmersjö, chef för avdelningen för grova brott på polisen i Trollhättan, har beslutat lägga ned ärendet efter att teknikerna inte lyckats hitta någon brandorsak.

Enligt Timmersjö finns inget som tyder på att någon medvetet tänt eld på boendet. Troligen är det ett kvarglömt ljus, en glödande cigarettfimp eller liknande som vållat branden.

Det var natten till 26 februari som brandkåren larmades till asylboendet där en brand utbrutit på tredje våningen. Två personer skadades i branden sedan de hoppat från ett fönster för att undkomma lågorna och röken. Ytterligare ett 15-tal fick mer lindriga skador.

Brand på asylboende i Vänersborg


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare