Cameron kritiserar folkomröstningen i Katalonien

Publicerad 11 november 2014 kl 08.12

Utrikes. Storbritanniens premiärminister David Cameron kritiserar folkomröstningen i Katalonien och säger sig stå för "ett enat Spanien".

Dela artikeln

Den 9 november röstade över 80 procent av Kataloniens invånare för den autonoma regionens självständighet. Totalt 2,25 miljoner människor deltog i den symboliska folkomröstningen.

Men enligt David Cameron strider folkomröstningen om självständighet mot landets författning.

– Storbritannien är Spaniens vän och partner. Vi vill att Spanien förblir ett enat land, säger Cameron enligt Reuters.

Katalonien utgör cirka 16 procent av Spaniens befolkning och står för en femtedel av ekonomin. Självständighetskampen har sedan länge motarbetats av den spanska regeringen, som hänvisar till att konstitutionen inte tillåter ett utträde.

Skottlands folkomröstning om självständighet i september i år slutade med att nej-sidan vann.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0