Döva vill bli egen etnicitet

Publicerad 10 juni 2013 kl 20.00

Inrikes.I nya Sverige är allting möjligt menar lobbygruppen Döviana som nu vill att döva klassas som en etnisk minoritet.

Gilla artikeln på Facebook

Frågan är en av flera som kommer att tas upp på en konferens som Döviana anordnar i Malmö mellan den 12 och 13 juni.

– Vi vill försöka få bort funktionshindertanken. Vi hoppas att besökarna ska få en starkare tilltro till döva och att samhället kan belysa döva på ett mera positivt sätt än i dag, uppger Petra Örlegård som kommer att leda konferensen, till TT.

Man vill att döva ska ses som en minoritetsgrupp, "döv etnicitet", snarare än som en grupp med ett funktionshinder.

"Döv Etnicitet – det vill säga, döva som en minoritetsgrupp snarare än en funktionshindersgrupp", förklarar Döviana på sin internetsida.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

SD:s nya internstrid: Vilka ska få ministerposterna?

Slåss om sammansättningen i partistyrelsen.. "Vissa personer ser sin chans att få statsrådsposter och liknande."0 

Bara SD och AFS ville stoppa Svenska kyrkans samarbete med Expo

Beslutet i kyrkomötet.. Även kristdemokrater och "Borgerligt alternativ" vägrar bryta med terrorkopplade vänsterextrema stiftelsen.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur