Händelserapporten i LKC:s ärendehanteringssystem.

Drack öl och lagade mat under visning – polisanmäls

Publicerad 5 juni 2015 kl 14.14

Inrikes. En grupp ungdomar polisanmäldes igår sedan de börjat dricka öl och ställt sig och lagat mat under en lägenhetsvisning på Östermalm.

Dela artikeln

Larmet kom in till polisen från mäklaren som höll i visningen och polisen skrev igår om händelsen på Twitter.

– Jag vet att det är en anmälan gjord och att det pågår en utredning, säger Kia Samrell på Stockholmspolisen till Fria Tider.

– Det var personer som kom in på en visning och gjorde sig lite för hemmastadda där, fortsätter hon.

När polisen kom till lägenheten hade ungdomarna gett sig av och de har ännu så länge inte identifierats eller gripits av polisen.

– Sedan vet jag att det finns folk som gått ut och tagit på sig det här, men vi gör ju en reguljär vanlig polisutredning som vi alltid gör i sådana här fall, förklarar Samrell.

Polisen utreder nu händelsen som olaga intrång och hemfridsbrott.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0