Foto: Faksimil

Erkände dubbelmord i Finland

Publicerad 24 oktober 2012 kl 15.18

Inrikes.En 60-årig man gick in på en bensinstation i Töre för att ange sig själv och sa att han mördat två personer, varpå personalen larmade polis som grep mannen. På andra sidan gränsen i Finland fann polis två döda personer skjutna i en bostad.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid 18-tiden i går kväll tisdag som en 60-årig man gick in på en bensinstation i norrländska Töre med en lapp i handen, som han gav till personalen. På lappen stod det att han hade mördat en man och en kvinna i Kemi, som ligger några mil över gränsen längs med Bottenviken.

Stationspersonalen ringde polis som kom och grep mannen. Tidigare under tisdagen hade finsk polis hittat en man och en kvinna mördade i sin bostad i Kemi. Lokal polis uppger att mannen inte var finne, att kvinnan var finska och att de bägge var i 50-årsåldern, men att deras identiteter inte kunnat fastställas.

60-åringen sitter nu anhållen i Luleå misstänkt för morden och han kommer att lämnas över till den finska polisen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Två barn låg bakom dödsskjutning på restaurang

Hårresande detaljer i bevistalan.. 13-åring höll i mordvapnet – fick hjälp av 14-åring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0