Invandrare tar sig över Medelhavet med båt.

EU planerar asylcenter vid yttre gränsen

Publicerad 18 september 2020 kl 10.41

Utrikes. EU planerar att bygga ett asylcenter vid sin yttre gräns där man snabbt ska hantera asylsökare. Det är ett av EU-kommissionens förslag, enligt uppgifter till Ekot.

Dela artikeln

I mitten av nästa vecka kommer den svenska EU-kommissionären Ylva Johansson presentera EU-kommissionens förslag om ny invandringspolitik för unionen.

Tidigare i veckan framkom det att kommissionen vill skrota Dublinförordningen och i stället införa "solidaritet" mellan länderna när det gäller invandringen.

Enligt Ekot handlar ytterligare ett förslag om att EU ska bygga ett asylcenter vid sin yttre gränsen där "flyktingar och migranter" snabbare ska delas in i de som har asylrätt och de som inte har det.

EU tänker också införa så kallade koordinerade räddningsinsatser på Medelhavet för att rädda invandrare från att drunkna.

Dessutom ska fokus läggas på återvändande samtidigt som av- och utvisningar inom unionen harmoniseras. EU-kommissionen vill likaså satsa pengar på att få unga afrikaner att stanna i sina hemländer.

SR erfar också att kommissionen inte längre vill straffa Ungern och Polen, som vägrar ta emot utomeuropeiska invandrare, utan snarare låta länderna "ta ansvar" genom att exempelvis bidra med personal till gränsen och för att där hantera asylansökningar och avvisningar.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0