Invandrare tar sig över Medelhavet med båt.

EU planerar asylcenter vid yttre gränsen

Publicerad 18 september 2020 kl 10.41

Utrikes. EU planerar att bygga ett asylcenter vid sin yttre gräns där man snabbt ska hantera asylsökare. Det är ett av EU-kommissionens förslag, enligt uppgifter till Ekot.

Dela artikeln

I mitten av nästa vecka kommer den svenska EU-kommissionären Ylva Johansson presentera EU-kommissionens förslag om ny invandringspolitik för unionen.

Tidigare i veckan framkom det att kommissionen vill skrota Dublinförordningen och i stället införa "solidaritet" mellan länderna när det gäller invandringen.

Enligt Ekot handlar ytterligare ett förslag om att EU ska bygga ett asylcenter vid sin yttre gränsen där "flyktingar och migranter" snabbare ska delas in i de som har asylrätt och de som inte har det.

EU tänker också införa så kallade koordinerade räddningsinsatser på Medelhavet för att rädda invandrare från att drunkna.

Dessutom ska fokus läggas på återvändande samtidigt som av- och utvisningar inom unionen harmoniseras. EU-kommissionen vill likaså satsa pengar på att få unga afrikaner att stanna i sina hemländer.

SR erfar också att kommissionen inte längre vill straffa Ungern och Polen, som vägrar ta emot utomeuropeiska invandrare, utan snarare låta länderna "ta ansvar" genom att exempelvis bidra med personal till gränsen och för att där hantera asylansökningar och avvisningar.


"Djupt bekymrande." Video med gayparets "surrogatresa" väckte äckel – sen kom hela sanningen fram.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Barbro bara fortsatte kräva pengar av Epstein: "Har omkring 200 supertjejer"

Allt mer desperata tonläget i mejlen till sexbrottslingen. Fortsatte tigga även efter att hon bett Epstein mörka sina tidigare miljonbetalningar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Rånare med slägga slår sönder guldbutik – inför publik

Video.. Scenerna från London som för tankarna till tredje världen.0 

Musk nästan dollarbiljonär

Nu är han överlägset rikast i världen.. Så stor är Elon Musks förmögenhet efter jätteaffären.0 

Timbro hyllar spanska vänsterns amnesti-kupp

"Mycket glädjande nyheter från Spanien.". Socialisterna rundar parlamentet för att låta över halv miljon illegala stanna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0