Fler på IVA än under andra vågen

Publicerad 20 april 2021 kl 11.11

Inrikes. Antalet coronasjuka som vårdas på intensiven är nu fler än när det var som värst under den så kallade andra vågen i vintras, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Under måndagen intensivvårdades totalt 416 patienter på grund av covid-19 och siffran ökade med ett 20-tal patienter på bara några dagar.

Bland de intensivvårdade är en övervägande majoritet män i övre medelåldern.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0