Brogatan i Hyltebruk.

Flera män skjutna i Västsverige

Publicerad 14 augusti 2016 kl 11.08
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Tre män i 20- till 30-årsåldern har blivit skjutna i olika misstänkta kriminella uppgörelser i Västsverige under lördags­kvällen och natten till söndagen.

Dela artikeln

Första larmet kom in till polisen från Borås klockan tjugo över sex igår kväll. En man i 30-årsåldern kom, i sällskap med ytterligare ett par personer, in till akuten på Södra Älvsborgs sjukhus med en skottskada.

Mannen opereras under gårdagskvällen och flera personer har förhörts. Polisen kom under natten fram till att mannen troligen skjutits vid Hulta Torg.

– Vi har gjort tekniska undersökningar på Hulta torg och gjort vissa fynd, säger Peter Adlersson på polisen i Västra Götaland till Fria Tider.

Senare under natten, vid halv fem-tiden på morgonen, blev en man i 20-årsåldern skjuten i närheten av tingsrätten.

– Det är i centrala Borås där vi gjort brottsplatsundersökningar och hittat blod. Vi söker naturligtvis även efter hylsor och andra spår, säger Adlersson.

Misstänker samband
Polisen misstänker att de båda skjutningarna i Borås hänger ihop på något sätt.

– Där utesluter vi inte ett samband, säger Adlersson.

Vid tvåtiden på natten blev dessutom en man i 25-årsåldern skjuten på Brogatan i Hyltebruk i Halland. Mannen har livshotande skador och två maskerade personer sågs lämna platsen efter skjutningen.

– Det är någon som med berått mod gått fram och skjutit den här personen med flera skott, berättar Adlersson.

– Vi tittar på vad den skjutne haft för sig tidigare och vad det finns för kopplingar till honom. Jag vill inte säga för mycket, för jag vet inte vad det rör sig om, men det är inget rån, det är en kallblodig skjutning.

Alla tre skjutningar rubriceras som mordförsök. Polisen tror inte att mordförsöket i Hyltebruk har något med skjutningarna i Borås att göra.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0