Det var den 25 augusti som Länsstyrelsen i Skåne län beslutade om skyddsjakt på en varg. Beslutet, som skulle börja gälla omedelbart, överklagades till Naturvårdsverket av en förening. I överklagandet begärde föreningen att beslutet inte ska få verkställas i avvaktan på att ärendet slutligen avgörs, så kallad inhibition.
– Naturvårdsverket har gjort bedömningen att det inte fanns tillräckliga skäl för att stoppa jakten och avslog därför begäran om inhibition. Beslutet innebär att den pågående skyddsjakten får fortsätta tills vidare, säger Hanna Ek, jurist på Naturvårdsverket.
Beslutet har även överklagats av en privatperson. Där gjorde Naturvårdsverket bedömningen att personen inte var berörd och därför inte hade talerätt.