Gränspolisen ska utvisa 1.800 invandrare – men de flesta har försvunnit

Publicerad 7 augusti 2018 kl 14.02

Inrikes. Gränspolisen i region Bergslagen ska nu hantera 1.800 utvisningsärenden av asylinvandrare, vilket är en kraftig ökning på bara några månader. Problemet är dock att polisen saknar resurser. Dessutom har de flesta invandrare avvikit, rapporterar P4 Örebro på tisdagen.

Dela artikeln

Antalet utvisningsärenden hos gränspolisen i region Bergslagen har ökat dramatiskt.

Polisen saknar dock resurser för att hantera alla. Dessutom försvinner de flesta invandrare.

I mars hade gränspolisen 269 ärenden, varav 184 hade avvikit.

Men nu har antalet ärenden ökat till 1.800 och av dem är 1.327 avvikna.

– Man kan tänka sig att de här personerna har kommit till Sverige, och sedan vill de vara kvar i landet. Däremot brukar vi förr eller senare hitta de flesta av dessa personer, säger Hans Pont, chef för gränspolisen i region Bergslagen, till P4 Örebro.

Till våren ska gränspolisen få mer nyutbildad personal och väntas då kunna hantera utvisningsärenden bättre.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0