Greenspan: Värsta dagen i mitt liv

Publicerad 24 juni 2016 kl 21.30

Ekonomi. Mediehyllade Wallstreet-profilen och tidigare centralbankschefen Alan Greenspan är inte glad över att Storbritannien nu har lämnat EU, rapporterar CBNC.

Dela artikeln

Midsommarafton 2016 blev enligt Alan Greenspan den värsta dagen i hans liv. Börsen rasade när handeln kom igång på Wallstreet efter brexit och nu tror Greenspan, som betraktas som guru inom globala ekonomiska frågor, att det här bara är början.

– Det här är den värsta dagen i mitt liv i offentligheten. Inget kan mäta sig med detta. Inte ens den 19 oktober 1987 när börsen sjönk med rekordsiffran 23 procent, säger Greenspan till vänsterkanalen CNBC.

Greenspan bedömer att brexit kommer att leda till krav på självständighet för Skottland, ytterligare kaos i euroområdet och en centralbank, ECB, som nu snart står helt utan inflytande.


Nyheter från förstasidan

Trump föreslår fred efter avmätt iransk vedergällning

Iran bombade USA-bas i Qatar. Men USA fick en varning först och inga människor skadades.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0