ICA återkallar 19 ton giftiga äpplen

Publicerad 8 september 2016 kl 08.51

Inrikes. Livsmedelskedjan Ica återkallar 19 ton äpplen som innehåller gifter som kan skada det centrala nervsystemet hos människor, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Enligt SVT Nyheter handlar det om ett bekämpnings­medel som använts och där halten som finns kvar på äpplena överstiger godkända gränsvärden med 800 procent.

Äpplena, av märket Variety Paula Red, kommer från Polen och har köpts in av grossisten Ica Sverige i Helsingborg.

– Vi tycker att det är oacceptabelt att det ska vara kvar på marknaden. Därför har vi sagt att de ska dra tillbaka från butik, säger Anders Jansson, statsinspektör på Livsmedelsverket, till SVT Nyheter.

”Vi har gjort en återkallelse av de aktuella partiet äpplen, och därmed är produkten stoppad för försäljning till konsument”, säger Therese Lystedt på Ica Sverige i ett pressmeddelande.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0