Fittja moské.
Holger Ellgaard

Klart för böneutrop i Botkyrka

Publicerad 12 april 2013 kl 11.50

Inrikes.Idag klockan 13 skulle det första böneutropetet ha skett vid Fittja moské. Men böneutropen, som kommer att riktas norrut från den 32 meter höga minareten, dröjer en vecka eftersom moskén ännu inte har skaffat fram lämpliga högtalare.

Gilla artikeln på Facebook

Frågan om böneutrop har engagerat ett stort antal svenskar och många oroas över samhällsutvecklingen. Flera har reagerat på Fria Tiders artiklar och frågar sig om det i framtiden kan bli tal om böneutrop från fler moskéer och kanske fler dagar i veckan.

Robert Stenkvist är lokalpolitiker för Sverigedemokraterna i Botkyrka. Han säger till Fria Tider att det är polisstyrelsen, inte polisen, som har godkänt böneutropen. Att det inte förekommit någon "nämnvärd politisk debatt" som Fria Tider skrev igår håller han inte med om.

Sverigedemokraterna i Botkyrka kommun anser fortfarande att detaljplanen gäller. Partiet har därför överklagat Samhällsbyggnads­nämndens beslut till förvaltnings­rätten. De anser inte att en detaljplan utan vidare kan rivas upp på de premisser den gjort då förbud mot böneutrop i detaljplanen var ett villkor för att bevilja moskébygget.

Fittja moské stod klar 2007.

Stenkvist påpekar att bland annat Jimmy Baker (uttalas Bakér) sitter med i polisstyrelsen. Han har själv drivit frågan om ja till böneutrop och hans far är troende muslim. Stenkvist vill inte gå så långt som att anklaga polisstyrelsen för jäv, men utesluter heller inte att så skulle kunna vara fallet. Enligt Robert Stenkvist deltog emellertid inte Jimmy Baker när polisstyrelsen formellt fattade beslutet om böneutrop.

Fria Tider har sökt Jimmy Baker för en kommentar.

Se även
Böneutrop från moské i Botkyrka
Sverigedemokraterna vill stoppa böneutrop
KD-ministern positiv till böneutrop
Botkyrka kommun sa ja till böneutrop
M: Gilla böneutrop eller flytta
Avhoppad muslim demonstrerar mot böneutrop
Polisen sa ja till böneutrop

Artikeln är uppdaterad.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0