IMF varnar för svensk bostadskrasch

Publicerad 12 juni 2014 kl 20.58

Ekonomi. Om bostadspriserna fortsätter att trissas upp i länder som Sverige riskerar vi en "förödande bostadskrasch", enligt IMF:s vice ordförande Min Zhu.

Dela artikeln

Under ett tal inför tyska Bundesbank pekade Min Zhu ut Sverige – vid sidan av Australien, Belgien, Kanada och Norge – som ett land där bostadspriserna har nått alarmerande höga nivåer, rapporterar Financial Times.

I de utpekade länderna har ligger priserna på en kraftigt förhöjd nivå jämfört med det historiska genomsnittet, visar ny data som IMF tagit fram.

För att undvika en bopriskrasch måste politikerna införa striktare begränsningar för bankernas möjligheter att låna ut pengar, enligt Min Zhu. 


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0