Inga "apartheidbussar" i Israel

Publicerad 20 maj 2015 kl 17.22

Utrikes. Från och med idag var det tänkt att palestinier som jobbar i Israel skulle förbjudas att åka i samma bussar som israeler. Men efter hård kritik har premiärminister Benjamin Netanyahu beslutat att stoppa initiativet.

Dela artikeln

Enligt de nya reglerna, som skulle testas i tre månader från och med idag, skulle alla palestinier tvingas passera samma kontrollstationer på väg till och från jobbet. Det innebär att de inte längre skulle tillåtas åka med de vanliga bussar som går mellan Israel och de israeliska bosättningarna på Västbanken.

Bara timmar innan de reglerna skulle börja gälla instruerade Netanyahu försvarsminister Moshe Yaalon att stoppa planerna, enligt en källa till BBC News.

Förslaget har sedan tidigare fått massiv kritik både från oppositionspolitiker i Israel och från internationella organisationer, som hävdar att det rör sig om en form av apartheid.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Integrationsförebild vägrade släppa fram ambulans vid hjärtstopp – döms

”Kändisarnas favoritchaufför” fälls. Mediehyllade taxiföraren Muhamed Dzinic hånskrattade och körde sakta när ambulansen försökte komma fram.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur