Darrious Mathis står åtalad för våldtäkt, men försvarar sig med att han är så snygg att han inte behöver tvinga till sig sex.

”Jag är för snygg för att våldta”

Publicerad 22 mars 2014 kl 20.20

Inrikes.En man i USA som står åtalad för bland annat våldtäkt hävdar att anklagelsen faller på sin egen orimlighet – han ser helt enkelt så bra ut att han inte behöver våldta någon.

Gilla artikeln på Facebook

Hösten 2011 våldtog Darrious Mathis en 24-årig kvinna i Atlanta, gör åklagaren gällande i en uppmärksammad rättegång som just nu pågår i USA.

Ett orimligt påstående, säger Mathis, som menar att han är så snygg att han inte behöver våldta. Kvinnor faller för honom ändå.

En tidigare rättegång i målet mot Mathis har fått tas om, eftersom juryn inte klarade av att enas om ett domslut, skriver TIME Magazine. Elva av de tolv jurymedlemmarna ville döma Mathis för våldtäkt medan en ville frikänna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0