Jan Helin höjer priset på Aftonbladet: "Tidningen är så bra"

Publicerad 6 juli 2012 kl 16.29

Politik.Aftonbladet har höjt priset på tidningen med en krona till 13 kronor. Precis som tidigare gånger är det Aftonbladet som höjer först, men Expressen brukar haka på.

Gilla artikeln på Facebook

– Vi höjer priset på tidningen för att vi tycker att den är så bra, säger vd:n och chefredaktören Jan Helin till Resume.se.

Vänstertidningen Aftonbladet hade en betald upplaga på 218 900 exemplar i april. Största konkurrenten, vänsterliberala Expressen, var något större. I maj sjönk Aftonbladets upplaga till 211 900 ex.

Aftonbladets upplaga har mer än halverats sedan 2004, då upplagan var på 450 000 tidningar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ex-kommissarie varnar för överakademiserad poliskår: "Loser" om man bär uniform

Kriminalkommissariens larm i Swebbtv. "Man ska ju in och bli chef eller analytiker eller nånting bakom skrivbordet".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0