Kaos i Göteborg när eritreaner höll möte på Folkets hus

Publicerad 7 maj 2017 kl 17.16
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Det bröt ut kaos i Backa i Göteborg under söndags­eftermiddagen i samband med att Eritreanska föreningen höll ett möte i Folkets hus. Anledningen är att regim­kritiker dök upp för att protestera mot sammankomsten.

Dela artikeln

Föreningen, som tar emot hundra­tusentals kronor i bidrag varje år, pekas ut som ett språkrör för regimen i den afrikanska diktaturen – trots att de eritreaner som är aktiva i den påstår sig vara flyktingar därifrån. Bland annat sänder Eritreanska föreningen programmet "Eritreanernas röst" i Göteborgs närradio där man propagerar för Eritrea.

Utanför Folkets hus samlades under eftermiddagen idag dussintals uppretade eritreaner som är motståndare till regimen i hemlandet för att protestera. Bland annat försökte demonstranterna ta sig in i Folkets hus för att störa mötet. Ett stort polispådrag larmades till platsen för att hålla isär de afrikanska grupperna. Polisen tvingades använda pepparsprej för att skingra den uppretade mobben.

– Det är två olika parter, en regimkritisk och en för regimen, förklarar polisens vakthavande befäl Peter Nordengard för Fria Tider.

– Vid 17 till 17:30-tiden kommer de här mötena att upphöra så då kommer vi avveckla insatsen.

När vi pratar med Nordengard är polisen fortfarande på plats utanför Folkets hus. Enligt bilder från platsen deltog minst sju polispatruller i insatsen och en helikopter surrar enligt vittnen över området.

I Sverige bor det idag drygt 45 000 människor som har eritreansk invandrar­bakgrund. Drygt 35 000 av dem är enligt SCB födda i Eritrea.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0