Arkivbild.

Klart: Nederländerna inför burkaförbud

Publicerad 26 juni 2018 kl 18.01

Utrikes. Nu har ytterligare ett land valt att förbjuda ansiktstäckande slöja. Den här gången handlar det om Nederländerna, som förbjuder plaggen i offentliga byggnader.

Dela artikeln

I slutet av maj röstade det danska parlamentet Folketinget ja till ett "kontroversiellt" förslag om burkaförbud på allmän plats.

I början av juni förbjöd även Norge burka och niqab i landets skolor.

Nu införs ett förbud mot dylika plagg i offentliga byggnader i Nederländerna.

Den nya lagen, som röstats igenom i det nationella parlamentets första kammare, innebär att det blir förbjudet att bära ansiktstäckande klädsel i sådant som skolor, sjukhus och myndighetslokaler.

Förbudet gäller även heltäckande icke-religiösa plagg som till exempel skidmasker eller motorcykelhjälmar, skriver TT.

Det gäller dock inte utomhus som på gator och torg.

Enligt Reuters motiveras lagförslaget som en "säkerhetsåtgärd" för att göra miljön i offentliga byggnader men även kollektivtrafiken tryggare.

Ett liknande lagförslag till totalförbud mot burka ska tidigare ha stoppats eftersom det ansågs strida mot den grundlagsskyddade religionsfriheten. Lagen som nu röstats igenom är alltså en slags kompromiss.

Upp till 400 kvinnor uppges bära burka eller niqab i Nederländerna. Liknande förbud finns även i bland annat Belgien, Frankrike och Spanien.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Polen fångade in 22 illegala somalier, fyra etiopier, en algerier och en sudanes

"Vi agerar alltid när situationen kräver det".. Polisräd mot tredje världen invandring – smugglare riskerar nu åtta års fängelse.0 

Ukrainska invandrare kräver att få stanna i Sverige för alltid

Över 10.000 har undertecknat kravlistan.. Anser nu att Sverige är deras rättmätiga hem – efter bara några år i landet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0