Kranier återlämnas till Franska Polynesien

Publicerad 4 juni 2015 kl 08.49

Inrikes. Under en ceremoni på måndag kommer Uppsala universitet och Karolinska Institutet att återlämna sammanlagt tio kranier till tre företrädare för organisationen Te Tupuna, Te Tura i Franska Polynesien. Kranierna har varit i svensk ägo i över hundra år.

Dela artikeln

– Vi har samarbetat med Te Tupuna, Te Tura och Karolinska Institutet under våren för att förbereda återlämnandet och ceremonin. Vi tar hänsyn till repatrieringen som en del i en återbegravningsprocess, men berättar också om hur mänskliga kvarlevor från olika delar av världen användes inom bland annat anatomiundervisningen kring sekelskiftet 1900, säger Marika Hedin, chef för Gustavianum vid Uppsala universitet, i ett pressmeddelande.

Kranierna kommer från Marquesaöarna i Franska Polynesien, och har ingått i universitetsanknutna anatomiska samlingar. Tre av dem fördes våren 2009 till Museum Gustavianum vid Uppsala universitet och några år senare kom sju till Karolinska institutet.

Regeringen fattade beslut om att lärosätena får återlämna kranierna i höstas respektive tidigt i våras.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0