Kungens uppmaning till makthavare: "Vi har ett särskilt ansvar att se bortom oss själva"

Publicerad 25 december 2018 kl 14.37

Inrikes. Kung Karl XVI Gustaf uppmanade människor på viktiga positioner att ta ansvar för landet när han höll sitt jultal idag.

Dela artikeln

Idag höll Sveriges konung sitt årliga jultal. Där hyllade han bland andra den räddningspersonal som arbetade med sommarens omfattande skogsbränder.

Men han sände också ett större budskap, om att vi bara har fått Sverige till låns och har ett ansvar inför kommande generationer.

– Ja, vi är alla en del av något som är större än oss själva. Det har vi påmints om många gånger under det gångna året. Det kan vara en plats. En historia. Eller ett uppdrag. Vi är alla länkar i en kedja. Och vi har alla ett ansvar gentemot dem som kommer efter oss, sade han.

– Det gäller inte minst dem av oss, som representerar olika institutioner av central betydelse för vårt land. Sådana som funnits långt innan oss och som ska finnas kvar långt efter att vi är borta. På oss vilar ett särskilt ansvar att se bortom oss själva. Att agera på ett sätt som hedrar det förtroende vi fått – och som ju, faktiskt, bara är till låns.

Exakta vilka han syftar på framgår inte explicit. Det kan vara politiker eller Svenska Akademien, eller både och. Eller helt enkelt alla som officiellt spelar en central betydelse för landet.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0