Kvinna död i bilolycka

Publicerad 8 december 2012 kl 06.40

Inrikes.En kvinna avled och en man skadades allvarligt när deras bil krockade med en lastbil på E20 väster om Mariestad under fredagskvällen, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Kollisionen inträffade vid en avfart och det är oklart vad som orsakade olyckan. De två skadade personerna fördes till sjukhus men kvinnans liv gick inte att rädda.

På andra håll i landet, på E4 norr om Norrköping, voltade en bil av vägen. I det fallet klarade sig föraren utan skador. Polisen varnar för halka.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åklagare: Mohamed borde ha utvisats – domen "har gjort Sverige till internationellt åtlöje"

Rasar mot Meya-beslutet. "Har svårt att se att något internationellt organ skulle kritisera Sverige för att man utvisar personer som begår överfallsvåldtäkter på minderåriga flickor."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Riksdagspolitikernas löner höjs igen

Nya milstolpen.. Nu har arvodet ökat med 11.500 kronor sedan år 2021.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0