Kvinna mördad i Malmö framför barnen

Publicerad 19 juli 2012 kl 14.11

Utrikes.Kvinnan had nyligen dragit tillbaka sin skillsmässoansökan, när hon mördades i sin bostad i Malmö av sin man. I lägenheten fanns parets fem barn.

Gilla artikeln på Facebook

Det uppger flera medier. Mannen anhölls av polis skäligen misstänkt för mord.

Det var tidigt under onsdagen vid 04:00-tiden som förbipasserande såg en man bära på en svårt skadad kvinna på Södra skolgatan i Malmö.

– Vi såg en man som kom ut med en kvinna inlindad i en filt eller ett lakan. Han skulle lägga in henne i en bil men orkade inte utan tappade henne på gatan. Då såg vi att hon var alldeles blodig i ansiktet, säger ett ögonvittne som befann sig på platsen tidigt i morse, rapporterar Aftonbladet.

Kvinnan var då vid liv men avled på sjukhuset.

Mördades av sin man inför sina fem barn
Den 33-åriga kvinnan hade just dragit tillbaka sin skillsmässoansökan några dagar innan hon mördades, troligen av sin tio år äldre man. Mannen är sedan tidigare dömd för flera brott, skriver Svenska Dagladet. Enligt den radikalnationalistiska nättidningen Realisten knivskar mannen 2009 sin kusins son, som del av en släktfejd över en påstådd våldtäkt, men frikändes.

Paret har också bott tillsammans i deras hemland Algeriet, skriver Aftonbladet. Enligt vittnen ska mannen ha påstått att det hela var en olycka.

– Det var en olycka, det var en olycka, uppges den misstänkte mördaren ha sagt, efter att han troligen slagit ihjäl sin fru.

I parets lägenhet uppges deras fem barn ha befunnit sig, där också kvinnan blev mördad. De är nu omhändertagna av sociala myndigheter.

I februari skedde ett liknande mord i Malmö. Då blev en kvinna nedhuggen av sin man i kvarteret Lugnet, framför parets två små döttrar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Nobbar nya Trump-förslaget. "Vi har ingen laglig eller moralisk rätt att göra det."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0