Från Finlands självständighet fram till andra världskrigets slutskede var finska flygvapnets flygplan dekorerade med den finska svastikan.
Det borde Lars Janzon, ordförande för Asplöven HC i Haparanda som spelar i hockeyallsvenskan, ha tänkt på när han nyligen lade upp en bild från en flyguppvisning på sin Facebooksida.
Det finska flygplanet på bilden var nämligen dekorerat med en sådan svastika, något som tolkats som en politisk markering och att Janzon i hemlighet är en nazistisk sympatisör som på detta sätt ger uttryck för sitt missnöje över asylkaoset i Sverige.
– Jag beklagar att bilden förknippas med nazism, detta var en bild från en flyguppvisning där de hade restaurerat planet och gjorde sin första officiella flygning på 70 år, säger han i ett pressmeddelande.
Men den förklaringen köper inte klubbens tränare Per Kenttä.
– Vi som klubb tar fullständigt avstånd från alla rasistiska eller nazistiska uttryck, klargör Per Kenttä och fortsätter:
– Vi värnar om mångfald och har erbjudit gratis biljetter till det välkomstpaket som planerats för nyanlända i Haparanda för att de skall snabbare integreras in i samhället.
Den finska svastikan används än idag av det finska flygvapnet och har ingenting med nazism eller Nazityskland att göra.
Artikeln är rättad.