Arkivbild.

Äldre kvinna tejpades fast och rånades

Publicerad 28 juli 2017 kl 08.18

Inrikes. En äldre kvinna blev utsatt för ett brutalt rånad i sitt hem i Eslöv natten mot fredag. Rånarna bröt sig in i bostaden och band fast kvinnan och en personal ur hemtjänsten, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var vid 23-tiden på torsdagskvällen som två maskerade gärningsmän beväpnade med en pistol trängde sig in i en äldre kvinnas bostad i Harlösa i Skåne.

De tejpade fast två personer, den äldre kvinnan och hennes hemtjänstpersonal, och tog sedan kvinnans tillhörigheter samt en bil och lämnade därefter platsen.

Rånarna ska även ha fått med sig kvinnans mobiltelefon.

Polisen fick larm om rånet först efter midnatt. Det var hemtjänstpersonalen som till slut lyckades kontakta polisen.

– På något vis lyckas hon larma, säger Kim Hild, polisens presstalesperson i Skåne, till Aftonbladet.

Den stulna bilen hittades brinnande i Eslöv men rånarna syntes inte till.

Polisen rubricerar händelsen som grovt rån och huset spärrades av för teknisk undersökning, men ingen har ännu gripits.

Enligt polisen blev kvinnorna inte fysiskt skadade av händelsen, däremot väldigt chockade.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0