KRÄNKANDE. För lik Hagia Sophia-moskén i Istanbul.

Lego drar in 'anti-islamisk' produkt efter kritik

Publicerad 2 april 2013 kl 08.40

Politik.Efter uppmaningar från muslimer i Turkiet kommer leksakstillverkaren Lego att fasa ut en byggsatts av Star Wars-karaktären 'Jabba the Hutts' boning då den påminner för mycket om den kända Hagia Sofia-moskén och är rasistisk, rapporterar Daily Mail.

Gilla artikeln på Facebook

Byggsatsen har bland annat kritiserats för att likna muslimer vid "terrorister, kriminella och mördare". Vakttornet vid sidan om Jabbas boning sägs föreställa en minaret och själva byggnaden sägs föreställa Hagia Sofia-moskén.

"Det står klart att figuren av Jabba och hela sceneriet är fullpackad av rasistiska fördomar och vulgära framställningar av araber", skrev en turkisk organisation i ett öppet brev.

Nu har Lego valt att fasa ut produkten, från och med nästa år, efter en överenskommelse mellan ledningen på Lego och turkiska företrädare.

Foto: Arild Vågen/byLIKT? Hagia Sofia, Istanbul.

Om Hagia Sofia
Hagia Sofia byggdes ursprungligen som en kyrka mellan år 532 och 537 e.Kr, kyrkan stod klar drygt 30 år innan islams grundare Mu?ammad ibn Abdullah, mer känd som profeten Muhammed, föddes i Mekka. Byggnaden fungerade därefter som kyrka i över 900 år, fram till dess att Konstantinopel erövrades av muslimska trupper 1453. Muslimerna omvandlade Hagia Sofia till moské och staden Konstantinopel är idag mer känd som Istanbul.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0