Många svenskar vill fira jul utomlands

Publicerad 23 december 2018 kl 17.05

Inrikes. Över 80 procent av svenskarna kan tänka sig att fira jul utomlands, enligt en undersökning som beställts av Fastighetsägarna.

Dela artikeln

Drygt tusen svenskar tillfrågades i studien var de helst firar jul. 

Majoriteten, 52 procent, är öppna för att fira jul både i Sverige och i ett annat land. 18 procent kan däremot absolut inte tänka sig att lämna Sverige för att fira jul medan 30 procent föredrar att ha sitt julfirande utomlands.

– Man ser ju ofta på svenskar som konservativa men över åttio procent kan alltså tänka sig att byta bort det klassiska julfirandet hemma i Sverige. Det blir även vanligare och vanligare att köpa bostad utomlands och många utnyttjar ju det extra mycket under vinterhalvåret och under längre ledigheter. På många orter, framförallt med mycket svenskar, ordnar ju även olika organisationer firande på klassiskt svenskt vis så att man kan slå två flugor i en smäll, säger Daniel Nilsson, vd på Fastighetsbyrån utland, i ett pressmeddelande.

Resultaten av undersökningen visar även att fler kvinnor (22 procent) än män (13 procent) absolut inte vill fira jul utomlands. Det är även vanligare att man föredrar att fira utomlands i storstäderna (36 procent) jämfört med övriga landet (28 procent).

För svenskar som väljer att fira jul utomlands, men ändå vill ha ett svenskt firande, så finns det flera organisationen som anordnar luciatåg, julmiddagar och nyårsfiranden. Exempel är Svenska kyrkan, Swea, Svenska handelskamrar utomlands, svenska skolan, AHN och Mas amigos på Costa Blanca i Spanien.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0