Många svenskar vill fira jul utomlands

Publicerad 23 december 2018 kl 17.05

Inrikes. Över 80 procent av svenskarna kan tänka sig att fira jul utomlands, enligt en undersökning som beställts av Fastighetsägarna.

Dela artikeln

Drygt tusen svenskar tillfrågades i studien var de helst firar jul. 

Majoriteten, 52 procent, är öppna för att fira jul både i Sverige och i ett annat land. 18 procent kan däremot absolut inte tänka sig att lämna Sverige för att fira jul medan 30 procent föredrar att ha sitt julfirande utomlands.

– Man ser ju ofta på svenskar som konservativa men över åttio procent kan alltså tänka sig att byta bort det klassiska julfirandet hemma i Sverige. Det blir även vanligare och vanligare att köpa bostad utomlands och många utnyttjar ju det extra mycket under vinterhalvåret och under längre ledigheter. På många orter, framförallt med mycket svenskar, ordnar ju även olika organisationer firande på klassiskt svenskt vis så att man kan slå två flugor i en smäll, säger Daniel Nilsson, vd på Fastighetsbyrån utland, i ett pressmeddelande.

Resultaten av undersökningen visar även att fler kvinnor (22 procent) än män (13 procent) absolut inte vill fira jul utomlands. Det är även vanligare att man föredrar att fira utomlands i storstäderna (36 procent) jämfört med övriga landet (28 procent).

För svenskar som väljer att fira jul utomlands, men ändå vill ha ett svenskt firande, så finns det flera organisationen som anordnar luciatåg, julmiddagar och nyårsfiranden. Exempel är Svenska kyrkan, Swea, Svenska handelskamrar utomlands, svenska skolan, AHN och Mas amigos på Costa Blanca i Spanien.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Åkesson har inte orkat läsa egna vitboken

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vilda djur ofta förgiftade av PFAS

"Mycket höga halter".. Nu sprids kemikalierna från sorkar till rovdjuren som äter dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0