Människosmugglare får livstids fängelse i Ungern

Publicerad 20 juni 2019 kl 13.32

Utrikes. Fyra människosmugglare döms nu till livstids fängelse i Ungern sedan de låtit 71 illegala invandrare kvävas till döds i en lastbil. Invandrarna ska ha dött på ungersk mark.

Dela artikeln

Det var sommaren 2015 som ett stort antal invandrare omkom då de försökte ta sig in i Europa i en frysbil. Sammanlagt dödades 71 personer, som kvävdes till döds.

Nu döms fyra människosmugglare, en afghan och tre bulgarer, till livstids fängelse av ungersk domstol, som tog upp fallet sedan invandrarna ska ha dött på ungersk mark.

Invandrarna i lastbilen hade försökt förmå människosmugglarna att stanna bilen och släppa in luft genom att banka på dörrarna, men förgäves, uppger TT. Frysbilen hittades sedan övergiven, med de dödade kropparna, på en väg i augusti 2015.

Tre av de dömda kommer inte alls kunna friges villkorligt, medan den fjärde måste tillbringa minst 30 år i fängelse.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0