Människosmugglare får livstids fängelse i Ungern

Publicerad 20 juni 2019 kl 13.32

Utrikes. Fyra människosmugglare döms nu till livstids fängelse i Ungern sedan de låtit 71 illegala invandrare kvävas till döds i en lastbil. Invandrarna ska ha dött på ungersk mark.

Dela artikeln

Det var sommaren 2015 som ett stort antal invandrare omkom då de försökte ta sig in i Europa i en frysbil. Sammanlagt dödades 71 personer, som kvävdes till döds.

Nu döms fyra människosmugglare, en afghan och tre bulgarer, till livstids fängelse av ungersk domstol, som tog upp fallet sedan invandrarna ska ha dött på ungersk mark.

Invandrarna i lastbilen hade försökt förmå människosmugglarna att stanna bilen och släppa in luft genom att banka på dörrarna, men förgäves, uppger TT. Frysbilen hittades sedan övergiven, med de dödade kropparna, på en väg i augusti 2015.

Tre av de dömda kommer inte alls kunna friges villkorligt, medan den fjärde måste tillbringa minst 30 år i fängelse.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0