Frankrikes presidentval 2017
Emmanuel Macron.

Macron leder inför franska valet på söndag

Publicerad 5 maj 2017 kl 08.34

Utrikes. På söndag avgörs det franska presidentvalet: den vänsterliberale finansmannen Emmanuel Macron mot Nationella frontens Marine Le Pen. Men Macron ser ut att vinna stort, åtminstone om man ska tro den senaste opinionsundersökningen, uppger SVT.

Dela artikeln

Enligt en mätning från opinionsinstitutet Elabe, som gjordes efter den TV-sända valdebatten i onsdags, får Emmanuel Macron 62 procent av rösterna medan Marine Le Pen får 38 procent.

Det är en ökning med tre procentenheter för Macron från förra undersökningen från Elabe.

Detta stämmer ganska väl med överens med en annan mätning från februari, som redan då sade att Macron skulle vinna andra valomgången mot Le Pen med 65 mot 35 procent av rösterna.

Men många väljare uppger sig rösta inte för att man nödvändigtvis stödjer respektive kandidat, utanför att man vill bekämpa den andra.

Enligt franska BMFTV säger 53 procent av Macrons möjliga väljare att de röstar på honom för att stoppa Marine Le Pen. 33 procent av Le Pens väljare säger i sin tur att de röstar på henne för att motarbeta Macron.

På frågan om vilken av de båda presidentkandidaterna som "bäst förstår folket" får Macron 47 procent och Le Pen 42 procent. 61 procent anser dock att Macron har "flest nödvändiga egenskaper för att vara republikens president", bara 30 procent tycker det om Le Pen.

Efter den första valomgången i april har Frankrikes politiska etablissemang slutit upp bakom Emmanuel Macron och uppmanat sina väljar att rösta på honom just för att stoppa Marine Le Pen från att bli landets president.

Macron, 39, var finansminister i den sittande socialistregeringen i Frankrike fram till den 30 augusti 2016. Han avgick då för att själv kunna ställa upp i presidentvalet. Macron har också jobbat för den internationella bankfirman Rothschild, som haft "200 års politiskt inflytande" på västerländska politiker, enligt tidningen Independent.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0