Therese Palmkvist
Therese Palmkvist anmäldes försvunnen 13 mars.

Man begärs häktad för mordet på Therese Palmkvist

Publicerad 6 april 2017 kl 17.10

Inrikes. Den man som tidigare anhållits misstänkt för mordet på Therese Palmkvist i Hedemora har nu begärts häktad.

Dela artikeln

Tidigare under torsdagen bekräftade polisen att man identifierat den kropp som hittades i Långshyttan den 27 mars. Kroppen tillhör den försvunna Therese Palmkvist, 31.

Nu har den man som tidigare anhållits för mordet begärts häktad, uppger Göteborgs-Posten.

– Vi fick det här beskedet nu på förmiddagen, anhöriga är underrättade, säger Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen i Dalarna till tidningen.

Åklagaren hade till i morgon fredag på sig att begära mannen häktad.

Den misstänkte gärningsmannen har under dagen förhörts i närvaro av sin advokat, men nekar till brott.

Therese Palmkvist anmäldes försvunnen den 13 mars men hade inte synts till på flera månader. Två veckor senare hittades hon död i sin egen källare.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0