Therese Palmkvist
Mördade Therese Palmkvist.

Therese Palmkvists kropp identifierad

Publicerad 6 april 2017 kl 12.13

Inrikes. Den kropp som tidigare hittats i ett hus i Långshyttan tillhör den försvunna kvinnan Therese Palmkvist.

Dela artikeln

Den 27 mars hittade polisen en död kropp i en fastighet i Långshyttan i Dalarna. Huset tillhör 31-åriga Therese Palmkvist, som varit försvunnen i flera månader.

Inte förrän nu har polisen kunnat identifiera kroppen.

"Det är klarlagt att det är husägaren, den försvunna Therese Palmkvists kropp som anträffats", skriver polisen i Dalarna på sin hemsida.

Under dagen har det också hållits förhör med den 30-årige man som tidigare anhållits misstänkt för mordet på Therese. Mannen förnekar brott.

Senast vid lunch i morgon fredag måste åklagaren lämna in en eventuell häktningsframställan för att få mannen häktad.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här kör misstänkte pedofilen på Dumpen-grundarna

VIDEO: Konfrontationen med "gäddan" spårar ur – rejält. Mannen får "total panik" när Patrik Sjöberg dyker upp istället för 12-åriga flickan.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare