Therese Palmkvist
Mördade Therese Palmkvist.

Therese Palmkvists kropp identifierad

Publicerad 6 april 2017 kl 12.13

Inrikes. Den kropp som tidigare hittats i ett hus i Långshyttan tillhör den försvunna kvinnan Therese Palmkvist.

Dela artikeln

Den 27 mars hittade polisen en död kropp i en fastighet i Långshyttan i Dalarna. Huset tillhör 31-åriga Therese Palmkvist, som varit försvunnen i flera månader.

Inte förrän nu har polisen kunnat identifiera kroppen.

"Det är klarlagt att det är husägaren, den försvunna Therese Palmkvists kropp som anträffats", skriver polisen i Dalarna på sin hemsida.

Under dagen har det också hållits förhör med den 30-årige man som tidigare anhållits misstänkt för mordet på Therese. Mannen förnekar brott.

Senast vid lunch i morgon fredag måste åklagaren lämna in en eventuell häktningsframställan för att få mannen häktad.


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0