Man sköts i båda benen

Publicerad 25 april 2013 kl 08.53

Inrikes.En man i 55-årsåldern blev under natten till torsdagen skjuten i båda benen i den utsatta Göteborgsförorten Bergsjön, rapporterar polisen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid niotiden på onsdagskvällen som polisen larmades om att en man låg skjuten i en trappuppgång på Siriusgatan i Bergsjön.

Den skadade omhändertogs av ambulans och polisen följde denne till sjukhus. Han är inte känd av polisen sedan tidigare och polisen har inlett en förundersökning om försök till mord alternativt dråp.

Under torsdagsmorgonen hade ännu ingen gripits för dådet.

Skjutningen är en flera i Bergsjön på kort tid. Den 15 april sköts en man till döds och en skdades. Någon dag senare sköts en man i magen i stadsdelen.

Antalet mord- och dråpförsök med skjutvapen i Sverige har sexdubblats sedan 70-talet, visar statistik från Brå.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0