Terrordådet i Barcelona
Younes Abouyaaqoub, 22.

Marockanen som körde skåpbilen i Barcelona skjuten till döds

Publicerad 21 augusti 2017 kl 20.05

Utrikes. Den 22-årige marockanen Younes Abouyaaqoub har skjutits till döds av katalansk polis. Enligt polisen var det han som körde skåpbilen under förra veckans terrordåd i Barcelona.

Dela artikeln

Den terrormisstänkte Younes Abouyaaqoub dödades av polis under en insats i Subirats väster om Barcelona på måndagen.

Mannen ska ha haft ett bombbälte på sig vid tillfället, meddelar polisen.

– De har skjutit ihjäl en misstänkt som kan vara gärningsmannen, sade en källa till nyhetsbyrån AFP på måndagseftermiddagen.

Tidigare misstänktes 17-årige Moussa Oukabir för att ha kört fordonet på La Ramba i torsdags och mejat ner hundratals människor. Men han visade sig var en av de fem terrorister som sköts ihjäl under det andra terrorattentatet i Cambrils natten mot fredag.

22-årige Younes Abouyaaqoub var huvudmisstänkt för terrordådet som dödade 15 personer och skadade mer än 130 personer i Barcelona förra veckan. Han har jagats av polis i flera dagar. Flera marockanska invandrare är misstänkta för inblandning i den grymma attacken.

– Allt tyder på att Younes Abouyaaqoub körde skåpbilen ensam på La Rambla, har Joaquim Forn, lokal inrikesminister i Katalonien, tidigare sagt enligt GP.

Polisen har via Twitter bekräftat måndagens dödsskjutning. Nu undersöker man om bombbältet som mannen hade på sig är skarpt.


Nyheter från förstasidan

Meya-domaren försvarade domen i Aktuellt

Uppger sig vara "lite förvånad" över globala reaktionerna. "Vi domare är fria och oberoende och ska inte påverkas av de vindar som kan blåsa ute i samhället."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0