Maud Olofsson ville ha betalt för KU-förhör

Publicerad 1 maj 2014 kl 09.24

Inrikes. Den före detta näringsministern Maud Olofsson (C) har vägrat att infinna sig vid Konstitutionsutskottet, KU, för att bli utfrågad om Nuonaffären. När KU:s ordförande Peter Eriksson (MP) försökte övertala henne frågade Olofsson om hon skulle få betalt för att närvara, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Eriksson säger att den första fråga som Maud Olofsson ställde till honom när han ringde upp var om hon skulle få pengar om hon infann sig.

– Jag blev lite ställd men efter en stund så sa jag i alla fall att "det kan vi nog ordna om det behövs". Då kom hon in på andra grejer, att hon hade dåligt minne, säger Peter Eriksson till Expressen.

Utfrågningen vid KU gällde statliga köpet av det holländska kraftbolaget Nuon i februari 2009 – ett bolag som sedan dess har minskat med 30 miljarder kronor i värde. Enligt Miljöpartiet skedde köpet trots att tjänstemän på näringsdepartementet varnat för att det skulle bli en miljardförlust för skattebetalarna.

Maud Olofsson var som dåvarande näringsminister ansvarig för skandalaffären.

KU:s verksamhet är i grundlagen reglerad på ett sådant sätt att det står ett statsråd fritt att bestämma huruvida vederbörande ska infinna sig på en utfrågning eller inte. Det är heller inte möjligt att straffa en minister som ljuger inför utskottet.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0